top of page

Tavasz

 

 

Díszgyep fenntartása:

 

Eltömődött gyepnél gyeplazítózni kell. A mohásodás ilyenkor sokkal jobban látszik. Moha ellen is elsősorban a gyeplazítás a legjobb eszköz. A mohásodás okai: árnyékos felület, eltömődött gyökérzóna, tápanyaghiány, vagy egyoldalú műtrágyázás, nem megfelelő talajélet, talajminőség, és túlöntözés. Vegyszerrel is lehet a mohát kezelni. Léteznek már mohásodásgátló kombi műtrágyák, és vannak mohagyérítő, viszonylag „bio”-nak tekinthető vegyszerek is forgalomban. Szerintem alapvetően az eltömődött gyökérzónát kell rendbe tenni, és a talajéletet visszaállítani.

Trágyázás:

Tavaszi indító lépés a nitrogénhiány pótlása.

A fű, de nem csak a fű, hanem a többi növény is, amelyik a kertben lakik, beraktározta télire a tápanyagokat. Ezért mikor végre számukra is kitavaszodik, azonnal hars zöldre váltanak a fakóból. Hogy ez így is maradjon, szükséges számukra a tápanyag utánpótlás. Minden fűnyíráskor pl. a gyep 5-10%-ot veszt a tartalékaiból.  Hogy miért a N? Hát azért, mert könnyen kimosódik és elillan a levegőbe. Ezért ezt a növények ill. a talaj nehezebben tárolja, kivéve néhány pillangós virágú fajt, akiknek gyökereiben speciális baktériumok élnek, amelyek képesek a nitrogén megkötésére (rhizobium).

 

Ha nem adtunk téli eledelt a gyepnek, kombinált műtrágyával kell tavasszal trágyázni, de olyannal, amelyik arányaiban sokkal több N-t tartalmaz.
Aki használt téli műtrágyát ősszel, annak elegendő a nitrogén fejtrágya adag, vagy kiszórhatja a rövidebb-hosszabb hatásidejű kombinált gyeptrágyát. 
Makroelem: N-P-K-Mg %
Mit is jelent? Azt, hogy egy kombi trágyában milyen arányban van jelen: 1: a vegetatív növekedést serkentő N, a virágzást segítő K, és a gyökérfejlődést segítő P.
A magnézium, olyan, mint a vörösvérsejt vastartalma, a klorofill alkotórésze.
Mikroelem: A kombinált, profi  gyepformulákban van, de aki mono-trágyát használ, az nézze meg annak  Fe, Co, Mo, B, Cu, Mn Zn tartalmát. 

Talajélet visszaállítás:

A gyeplazításon túl.. Komposzt. A legjobb anyag, tele tápanyagokkal, talajmikrobákkal. Aki teheti, komposztáljon. A jó komposzt szagtalan, barna színű morzsalékos anyag. Készíthetünk házilagosan is komposzt keretet, de kaphatók műanyagból gyártottak is.

Létezik több féle talajbaktérium termék, melyek már számunkra is elérhetőek. Ezek lebontják az elhalt növényi részeket, hatásukra javul a talaj szerkezete, a vízháztartása, és nő a humusztartalma. A komposztunk gyorsítására is használhatók. A kártevők és a kórokozók átteleléséhez szükséges élettér jelentősen csökken. A szerves tápanyagok feltárása, tartalékolása és a lebomlási folyamatok miatt a műtrágyázás mennyisége lényegesen csökkenthető. A baktériumok nem csak megkötik és feltárják, és elérhetővé teszik a tápanyagokat, hanem ellátják növényeinket aminosavakkal, cukorral, (glükóz) és vitaminokkal is.

 



 


 

bottom of page